Ara
  • calsrcansu

YENİ YIL DİLEKLERİ

Yeni yılın ilk günü. Her yılın yeni umutlar, mutluluklar getirmesini isteriz. Her yeni yıla girerken içimizde bir yanımız hayatımızda olumsuz giden ne varsa yoluna girmesini diler. Her yeni yıl aslında bir pazartesi gibidir. Ertelediğimiz, yapmak istediğimiz ancak çeşitli sebeplerden dolayı yapamadığımız tüm isteklerimizi yapacağımıza kendimize söz veririz. Yeni yıl yaklaşırken çeşitli platformlarda da nasihatler okuruz, dinleriz ya da izleriz. Bunların her biri farklı açılardan elbette yararlı olabilir. Ancak hepsinden daha önemli ve değerli bir şey var: Benim neye ihtiyacım var?


Hayat koşturmacası, planlayamadığımız günler derken yeni bir adım atmak çoğu zaman erteleniyor. Sürekli istediğimiz, düşündüğümüz şeyleri yapmak için yeniden programlıyoruz. Bu hedefler için yeniden plan yapıp, planımızın olduğu güne kadar birçok duygu besliyoruz. O gün geldiğinde aksilik, isteksizlik ortaya çıkabiliyor. Yapmadığımız zamanın sonrasında da içimizde suçluluk, kaygı gibi birçok duygu ortaya çıkabiliyor. Bunları uzun uzun listeleyebiliriz. Şimdi bir adım geriye atıp kendimizi uzaktan izleyelim ve şunu soralım: Benim şu an buna ihtiyacım var mı? Aklımızda sürekli planlar var, bir şeyler istiyoruz ki isteyebiliriz ama bunlar biraz daha otomatik ortaya çıkan istekler olabiliyor. Bir an için kendimize dönmek, kendimize ihtiyacımızın ne olduğunu sormak gerekir.


Hayatımızın mücadelesi, günlük planlamalarımız arasında sıkıştığımızda hayatımızda yenilik isteyebiliriz. Kendimize birden fazla hedef koymak yerine ulaşılması zor olmayan bir hedef belirleyip bununla ilgili planlama yapmak daha geçekçi olacaktır. Gerçekçi hedeflere ulaşmak adım adım ilerlememize yardımcı olacağı gibi hem hayatımıza yeni bir renk hem de içimizde var olan boşluğun dolmasına yardımcı olabilir.


Aklımızda var olan istekleri gerçekleştirmek için kendinize buna ihtiyacınızın olup olmadığını sormak ve cevabınız olumluysa; kendinize ulaşılması kolay hedefler belirlemek, adım adım ilerlemek ve bunu günümüzü planlarken uygulaması zor olmayacak bir zaman dilimi seçmek önemlidir. İsteklerimiz aklımızda belirdiği andan itibaren gerçekleşmek için doğru zamanı belirler. Acele etmeden gelen her duruma ve duyguya karşı kabullenici olmak çok değerli olacaktır. Kendinizi yormadan, yıpratmadan sadece kendinizi dinlemek ve ilerlemek ihtiyacınız olabilir. Yeni yılda yeni umutlarla kalmanız dileğimle…0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör