Ara
  • calsrcansu

PANDEMİ SÜRECİNDE "BİZ"

Pandemi süreci devam ediyor. Hayatımızda bir belirsizlik hakim olmuş durumda. Belki her gün belki de zaman zaman bizi ziyaret eden düşüncelerimiz var. Bu süreç ne zaman bitecek? , Ne kadar da daha evde kalacağız? Hava çok güzel keşke dışarı çıkabilsem gibi sıralı düşüncelerle sıkça karşılaşıyoruz. Dışarı çıkmak durumunda kaldığımız zamanlarda ise yeni yeni alışmaya başladığımız maske, virüs korkusu ile rahat hissettiğimiz zamanlara dönmeye başladı. Bu zamanlar da önceliklerimizi gözden kaçırabiliyoruz. Son zamanlarda kendinize “Şu an ne hissediyorum?” diye sordunuz mu? Ya da evden çalışıyorsanız sabah kalktığınızda yatak kıyafetlerinden kurtulup öz bakımınıza daha özen gösterdiniz mi? Bu gibi detayları hayatın koşuşturması içinde gözden kaçırabiliyoruz. Değerli olanın “biz” olduğunu unutabiliyoruz. Ancak herhangi bir şey için geç kalınmış sayılmaz. Belirsizliklerle dolu bir gün geçiriyor olsak bile bazı değerlerimize öncelik verebiliriz.

Belirsizlik kadar rahatsız edici bir diğer unsur ise bilgi kirliliğidir. Haberlerde, sosyal medya da ya da takip ettiğimiz platformlarda birçok haber okuyabilir, izleyebiliriz. Bu haberlerin kaynaklarının doğru olduğuna dikkat etmekle birlikte günümüzü etkileyecek kadar yoğun bir şekilde de zaman ayırmamak gereklidir.

Önceliklerinizin en üst sırasına kendinizi koymakla işe başlamalısınız. Kendinize değer vermek güçlü bir adım olacaktır. Evden çalışıyor ya da bu süreçte evden hiç çıkmamayı tercih edebilirsiniz. Ama her sabah uyandığınızda öz bakımınızı yapmayı ihmal etmemelisiniz. Her ihmal sonraki gününüz için rahatsızlık uyandıracak bir monotonluk uyandırır. Sabah kalktığınızda kendinizi rahat ancak mutlu hissettiğiniz kıyafetlerinizi tercih edip günlük bir rutin oluşturabilirsiniz. Bu sayede görüşmek isteyip görüşemediğimiz kişilerle görüntülü konuşurken daha rahat ve özgüvenli hissedebilirsiniz. Onlara zaman ayırmak kendimize verdiğimiz güzel bir hediye olabilir.

Sizi rahatsız eden unsurları belirleyip bunları yeniden gözden geçirebilirsiniz. Her zaman istediğiniz ancak zaman bulamadığınız işleri sıralayıp, değerlendirebileceğiniz bir düşünme alanı oluşturabilirsiniz.

Evde kalmanın uzun vadede en büyük problemi gün içinde kısıtlı hareket alanımızın olması. Vücudun ise egzersize ihtiyaç duymasıdır. Bu dönemde spor salonları açık olsa bile gitmeyi büyük bir risk olarak görebilirsiniz ya da spora gitmek size yorucu gelebilir. Bu nedenle telefonlarımıza egzersiz uygulamaları yükleyebilir ya da bedenimizi hareketlendirecek yeni şeyler deneyebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra her günü dolu dolu geçirmek zorunda değilsiniz. Evde kaldığınız sürede bunu kendiniz için bir mecburiyet olarak görmemelisiniz. Bu şekilde bir bakış açısı zaman içinde sizi rahatsız edip yıpratacaktır. O gün canınız bir şey yapmak istemiyorsa yapmamalısınız. Kendinize nazik davranın. Bu hayat siz var olduğunuz sürece var olacaktır. Ne istediğinizi en iyi siz bilirsiniz ve buna göre adım atan yine siz olacaksınız.


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör