Ara
  • calsrcansu

MINDFULNESS

Son zamanlarda adını duymuş olabilirsiniz. Mindfulness yani Bilinçli Farkındalık nedir? Neden hayatımızda olmalıdır ya da neden bu kavramdan bahsediyoruz?


Mindfulness, binlerce yıldan beri Budist kültürünün bir parçası olmuş pratikleri, Jon Kabat Zinn ve Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden meslektaşları tarafından modern tıp ortamında kullanılmak üzere uyarlanmış bir çalışmadır. Daha sonra Jon Kabat Zinn 1979 yılında Farkındalık Temelli Stres Azaltma programının temelini atarak hayata kazandırmıştır. 1979 yılında bu çalışma yapılsa da ülkemizde yeni yeni bilinir hale gelmeye başladı.


Mindfulness Bilinçli Farkındalık demektir. Peki bizim için farkındalık ne demek ne ifade ediyor? Farkındalık, hayatımızın en önemli parçası olsa da birçok noktada transa geçmiş gibi günümüzü geçiririz. Örneğin kitap okurken aynı sayfayı defalarca okuyabiliriz ya da bulaşık yıkarken zihnimiz geçmiş ya da gelecekte dolaşabilir; yapmak istediklerimiz ya da yaptıklarımız bizi meşgul edebilir. Bunlar sırasında zihin olarak otomatik pilottayızdır. Yaşamımız da otomatik pilot çok önemli bir yer kaplar, rutinlerimiz için de gereklidir esasında. Rutinlerimizi gerçekleştirirken, yemek yerken, spor yaparken otomatik pilotumuz bizimledir. Ancak ne kadar gerekli olsa da bazen kaçırmamız gereken anlar olabiliyor. Farkındalığımız olmadan, ana odaklanamadan, hayatın içinde olarak ama anlık deneyimi fark etmeden diyebiliriz. Bu yüzden zaman zaman gerekli olsa da her zaman otomatik pilotta olmamak gerekir.


Mindfulness bize anda kalmamız için yardım eder. Geçmiş ya da gelecekte dolaşan zihnimizin şimdiki ana çapa atmasına yardımcı olur. Bunu bazen nefes egzersizleri ile bazen doğru duruşu öğreterek yapar. Gündelik hayatımızda yaşadığımız stres unsurlarını ele alalım. İstanbul gibi kalabalık şehirlerde yaşayan insanlar için bu stres unsurları çok daha fazla olabiliyor. Örneğin trafik, kalabalık yerler, uzayan giden bekleme halleri gibi. İşte bu zamanlarda vücudumuz genel bir gerginlik halindedir. Farkında olmadan ellerimizi sıkarız, dişlerimiz belki gıcırdat, kaşlarımız çatılır gibi her insanda farklı şekillerde ortaya çıkan tepkileri sıralayabilir. Mindfullness ise bize bu zamanlarda baktığımız pencerenin yönünü biraz değiştirerek; değiştiremediğimiz unsurlara değil de değiştirebileceğimiz; kontrolün bizde olduğu unsurlara yöneltir. Örneğin bir arkadaşınızla berabersiniz ve konuşulan konu sizi rahatsız ediyor. Orada bir anda yüksek bir tepki gösterebilir, bulunduğunuz ortamı terk edebilir, içinizden durumdan hoşlanmadığınıza dair konuşabilirsiniz. Ancak bunlar yerine sadece birkaç dakika kendinize yönelip; sıktığınız parmaklarınıza, çattığınız kaşlarını, ayakkabınızın içinden büktüğünüz parmaklarınıza odaklanabilirsiniz. Sık sık mı nefes alıyorsunuz, o an bedeninizde ne oluyor diye kendinize kısa bir an yöneldiğinizde yavaş yavaş rahatlamaya başladığınızı, farkındalığınız arttıkça olay ve durumları yönetmekte kolaylaşacaktır.


Kendimize zaman ayırmak, kendimize yönelmek bizi yeniler. Bunu yapabileceğimiz birçok yolumuz var, bunlardan sadece bir tanesi Mindfulness. Stresli olduğumuz zamanlarda, duygularımızı/ düşüncelerimizi yönetmeye ihtiyaç duyduğumuzda, sadece kendimize yönelmemiz, duruşumuzu düzenlememiz, nefes alış verişimizi farkında olarak nefesimizi düzenlememiz rahatlamamıza yardımcı olacaktır.


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör