Ara
  • calsrcansu

KARDEŞ GELİYOR...!

Kardeşle birlikte beraberinde birçok soru da geliyor. “Kardeşi olacağını çocuğumuza nasıl söyleyeceğiz?”, “Kardeşini kıskanırsa neler yapabiliriz?”, “Yalnız kaldıklarında bebeğe bir şey yapabilir mi?” veya “Yeni doğan kardeşini severken bebeğin hep yüzüne ve kafasına dokunmak istiyor, ne demeliyiz?” gibi soruları hem kendinize hem de etrafınızdakiler sıkça soruyor olabilirsiniz. Bunun oldukça doğal bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Elbette süreç dahilinde yaşanabilecek belirli durumlar mevcut. Peki bu durumlarda ne yapılabilir?


Kardeşi ile tanıştığı andan itibaren bazı farklılıklar sezdiniz diyelim. Bunun için çocuğunuza kendini ifade etmesi için izin vermelisiniz. İlk olarak çocuğunuzda evinizin yeni bir üyesi olduğunu ve bu konu hakkında düşüncelerini merak ettiğinizi söyleyerek başlayabilirsiniz. Kardeşi olacağını ilk öğrendiğindeki duygusunu anlatması istenir. (öfke, sevinç, şaşkınlık, endişe gibi). Bu konuda çocuğunuzun sözünü kesmeden, yargılamadan söyleyeceklerini sonuna kadar dinlemelisiniz. Yeterli cevap alındıktan sonra: Kardeşiyle ilk karşılaştığında ne hissettiği, yeni değişiklikler hakkında ne düşündüğü sorulur.


Çocuğunuza ait bebeklik albümü çıkarılıp ve ailece incelenebilir. Birlikte çocuğunuzun bebeklik fotoğraflarına bakıp bunun üzerine konuşabilirsiniz. İncelerken sorular sorulabilir ya da düşüncelerinizi belirtebilirsiniz. Örneğin; “Burada ne kadar küçüksün değil mi?”, “Sence burada herhangi bir ihtiyacın olduğunda ifade edebiliyor muydun?” gibi ihtiyaca yönelik sorular yöneltilebilir. Fotoğraflar incelendikten sonra; fotoğraflardaki ve şimdiki hali arasında ne gibi farklılıklar olduğu sorulabilir. Bu soruya cevap alındıktan sonra fotoğraftaki hali ile kardeşi arasında ne gibi benzerlikler ve farklılıklar var sorusu ile devam edilebilir. Bu soru ve cevaplardan sonra şu an kardeşinin bakıma ihtiyacı olduğunu, kendisini ifade edemediği için daha fazla ilgilenilmesi gibi ihtiyaca yönelik açıklamalar yapılabilir Daha sonrasında bu konuda çocuğunuzun da düşüncelerine tercüman olabilecek bir kitap ile konuşmanız pekiştirilebilir.


Süreciniz dahilinde zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak birbirinizi dinlemekten ve size sunulan gizli mesajları okumaktan vazgeçmemelisiniz. İnsan da insan yavrusu da anlaşılmadığını, kendini anlatamadığını hissettiğinde hırçınlaşır. Dinlemek ve konuşmak bence birçok şeyin anahtarıdır.


Bu konu ile ilgili okuyabileceğiniz kitaplar:


§ KARDEŞİM GELİYOR (UZMAN PSİKOLOG İREM POLAT)

§ BEBEK AŞAĞI BEBEK YUKARI (JONATHAN SHIPTON)

§ JÜLYETE KARDEŞ GELİYOR (SYLVIE LOUIS)

§ KARDEŞ İSTEMEYEN LUKAS (NADINE BRUN COSME)

§ PEKİ YA BEN? (EMILY JOHNSON)

§ KARDEŞLER (ROCIO BONILLA)1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör