Ara
  • calsrcansu

GÜVENLİ TEKNOLOJİ KULLANIMI

Güncelleme tarihi: May 6
Pandemi ile hayatımızda birçok şey değişti. Bunlardan bir tanesi de çocukların ekran süreleri oldu. Gerek online dersler gerek ise ders sonrası aktiviteler ile çocukların ekran başında geçirdiği süre de arttı. Yaşadığımız dönem itibariyle çocuklar için hiç teknoloji kullanmamalılar demenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Her gün birçok uyarana maruz kalan çocukların teknoloji ile tanışması da bu sebeple daha erken dönemlere çekilmiş oluyor. Bu sebeple sıfır teknoloji değil yeterli teknoloji düşüncesini benimsemeliyiz.


Teknolojinin birçok yararından bahsedebiliriz. Çocuklar için de yetişkinler için de sosyalleşme ihtiyacını, gündemden ve hayattan haberdar olma halini, keşfetme arzusunu doyuran bir tarafı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra zengin görselleri, ilgi çekici içerikleri ile de uyaran ihtiyacımızı karşılamakla kalmıyor zamanın su gibi akıp gitmesine de neden oluyor. Yararı olduğu kadar geçirilen süreye dikkat edilmezse birçok zararından bahsedebiliriz. Göz sağlığı, bel- boyun ağrıları, hareketsizlik gibi fiziksel zararlarının yanı sıra dikkat edilmesi gereken asıl taraf maruz kalınan içerikler, bağımlılık yaratan bir dünya, uyaran çokluğuna maruz kalan çocukların gündelik hayatta dikkat eksikliği gibi sorunları beraberinde getiriyor. Oyunların içeriklerinde yer alan şiddet temaları ile çocuğun şiddeti normalleştirmesi ve akran ilişkilerinde doğru iletişim kanallarını seçememesine neden oluyor. Oyunların içinde yer alan diğer önemli ve dikkat edilmesi gereken noktayı da bir örnek ile açıklamak istiyorum. Minecraft adı verilen bir oyun var. Bu oyun bir şeyler inşa etmek, kurmak gibi yönleriyle çocuğun yaratıcılık yönünü besliyor gibi görünse de kendisinde olmayan malzemeleri başkasından almak için başka bir oyuncuya -oyun içinde- aniden yaklaşarak onun malzemelerini almaya yönlendiriliyor.. İlk olarak kendi ihtiyacı olduğunda başka birinden alma davranışını normalleştirmesinin yanı sıra oyun içinde beklenmedik durumlarda ani tepki verme, irkilme gibi de tekrarlayan davranışları gözlemleyebiliyoruz. Çok masumane duran bu oyunun ani irkilme davranışı geliştiren çocuklarda gece uykularında aniden irkilerek uyanma, şiddet içeriklerinden kaynaklı kabuslar görme gibi yaşamı olumsuz etkileyen durumlara neden olabiliyor. Bu örneği sadece bir oyun üzerinden vermiş olsam da şu an piyasa da var olan birçok oyunda bu saydığım durumlar mevcut. Ancak bunlar şu demek değildir: Çocuklar teknolojiden uzak durmalı. Hayır çocuklara dijital medyayı kullanmaları konusunda doğru ve bilinçli yönlendirmeler yapılarak dijital dünyayı sağlıklı kullanan bireyler yetiştirmeliyiz.


Peki ebeveynler bu konuda neler yapmalı?


İlk olarak çocuğunuzla beraber ortak bir kararda buluşarak günlük ekran süresinizi belirleyin. Bu siz karar verip çocuğunuza bu böyle olacak demek değil, beraber bu konuda fikir alışverişinde bulunarak kabul ettiğiniz bir süre olmalı. Diğer şekilde bu uygulama çok uzun ömürlü olmayacaktır.


Çocuğunuz oynadığı oyunları tanıyın. Neden bu oyunu sevdiği, beraber oynamak isteyip istemeyeceği gibi hem oyunu tanımaya hem de çocuğunuzla vakit geçirmeye yönelik sorular sorabilirsiniz.


Çocuğunuzun oynadığı oyunlar yaşına uygun mu? Nasıl içerikler barındırıyor? Oyunun modları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bir oyunu indirirken herhangi bir sorun olmadığını, çocuğunuzun yaş grubuna uygun olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak daha sonra güncellemeler ya da oyun içi yönlendirmelerle oyunun modları değişebiliyor. Bu da çocuğunuza uygun olmayan sitelere, içeriklere maruz kalmasına neden olabiliyor. Bunun yanı sıra oyun için verilen izinler sayesinde cihazınıza zararlı yazılımlar yüklenmesine izin veriyorsunuz. Bu konu hakkında ESET Güvenlik Araştırmacısı Lukas Stefanko “Google Play’de yer alan 87 sahte mod uygulamasının agresif reklamcılık ve dolandırıcılık tehditi taşıdığını duyurdu. Şu ana kadar global düzeyde 990 bin kullanıcı bu modları indirmiş görünüyor. Uygulamaların sadece istem dışı reklam göstermesi, belki ilk bakışta masumca görünebilir. Reklamın gösterilmesini sağlayan indirici (downloader), bulaştığı cihaza herhangi bir ek uygulama yükleyebildiğinden, bir sonraki aşamada daha tehlikeli zararlı yazılımlara da yönelebilir. Minecraft gibi oyunlar oldukça yoğun bir şekilde çocuklar tarafından kullanılıyor ve bu tip eklentiler ailelerinin haberi olmadan çocuklar tarafından cihazlara indirilebiliyor. Bu nedenle böyle bir sıkıntı yaşamamak için ailelerin güvenlik yazılımı ile birlikte bir ebeveyn kontrolü (parental control) uygulaması da yükleyerek çocukları kötü içerikli sayfa ve uygulamalara karşıda koruma altına almaları yerinde olur.” Şeklinde önerilerde bulundu. Bir uygulamayı indirirken bunlara dikkat etmek, çocuklar bu oyunları oynarken gözlemci olarak bir süre izlemek bu gibi sorunların önüne geçmek için ilk adım olacaktır.


Teknolojinin zararları çok gibi görünse de, dijital dünya ile tanışan çocuğa gerekli yönlendirmeleri yaparak öz denetim becerisini kazandırmayı hedeflemeliyiz. Teknoloji olmadan bir yaşam sürdürmek mümkün değil ancak sağlıklı adımlar atmak ve buna yardımcı olmak mümkün.3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör